Kredito > Finanse osobiste - porady > Edukacja finansowa dzieci

Edukacja finansowa dzieci

Ekspert Kredito

Dowiedz się dlaczego warto przekazywać najmłodszym taką wiedzę oraz jak to robić w atrakcyjny i przystępny sposób

Edukacja finansowa dzieci w Polsce stoi na bardzo niskim poziomie, o ile w ogóle możemy mówić o jej istnieniu. Młodzi ludzie nie są przygotowywani w szkołach w praktyczny sposób do obsługi swoich finansów i poznają je zazwyczaj dopiero w życiu, mając wyrobionych już wiele negatywnych nawyków i nie rozumiejąc ich działania. Posługiwanie się finansami jest jednak bardzo ważne z wielu powodów. W tym tekście odpowiadamy zatem na pytanie dlaczego warto edukować finansowo dzieci już od najmłodszych lat, a także podpowiadamy jak to robić w atrakcyjny i przystępny sposób.

Czym jest edukacja finansowa dzieci i dlaczego jest tak ważna

Edukacja finansowa dzieci do uczenie ich czym są finanse oraz jak nimi zarządzać. Nauka ta obejmuje zarówno teoretyczne zagadnienia, które pomagają zrozumieć funkcjonowanie finansów w życiu, a także pokazuje praktyczne działanie pieniędzy czy instrumentów finansowych. Edukacja finansowa najczęściej jest wprowadzana jedynie przez rodziców, gdyż w szkołach nie przykłada się przeważnie zbyt dużej uwagi do praktycznego przystosowania młodych osób do życia.

Edukacja dzieci pod tym kątem jest niezwykle ważna. Przede wszystkim w ten sposób w młodym wieku można łatwo nauczyć dzieci prawidłowych postaw, a także prosto przekazywać wiedzę, gdyż dzieci uczą się zdecydowanie szybciej niż dorośli. Przyswojenie wszystkich mechanizmów finansowych nawet w podstawowym stopniu pozwoli dzieciom w przyszłości odpowiednio zarządzać swoimi finansami. Dzięki temu młodzi ludzie będą mogli zarządzać swoim życiem w sposób efektywny i spełniać marzenia oraz wiele różnych celów związanych z finansami czy karierą zawodową. Finanse są niezwykle ważną dziedziną życia każdego człowieka, która najczęściej decyduje o kształcie życia. Jeśli młodzi ludzie będą znali działanie finansów, z pewnością unikną też wielu pułapek czy niebezpiecznych sytuacji związanych z pieniędzmi. Z minimalizuje to ryzyko popadnięcia w długi oraz utraty majątku.

Edukowanie dzieci pod kątem finansowym i przekazywanie im praktycznej wiedzy związanej z pieniędzmi jest również jedną z najlepszych rzeczy, jaką jako rodzice możemy przekazać naszym pociechom. Wiele osób nie przykłada do tego uwagi, a finanse naprawdę są rozległą i skomplikowaną płaszczyzną życia. Licząc na to, że młode osoby samoistnie nauczą się tak trudnej dziedziny życia, zazwyczaj w efekcie daje bardzo negatywne skutki, gdzie młodzi ludzie popełniają wiele błędów, których konsekwencje ponoszę przez bardzo długi czas.

Nauka finansów małych dzieci

Naukę finansów zdecydowanie warto rozpocząć od najmłodszych lat. Możemy taką naukę przekazywać w formie zabawy lub wręcz przeciwnie pokazywać małym i ciekawskim dzieciom rzeczywiste rachunki czy banki.

Bardzo dobrym pomysłem na naukę finansów jest kupowanie dzieciom gier planszowych czy kasy z banknotami i zabawa w sklep. Będzie to zarówno bardzo atrakcyjne dla dzieci jak i pouczające. Najmłodszym dzieciom możemy przynosić również z banków ulotki, a także przekazywać stare rachunki czy rozliczenia. W ten sposób dzieci będą poznawały realne finanse. Bardzo ciekawym sposobem jest też zabieranie dzieci do banków jeśli mamy do załatwienia proste i szybkie sprawy. W ten sposób dzieci będą już od najmłodszych lat obracały się w środowisku związanym z finansami i dużo pewniej będą poruszały się w nim jako nastolatkowie.

Jednym z najlepszych pomysłów, które warto wdrożyć, jest danie dziecku skarbonki oraz oddawanie regularnie drobnych monet, które zawadzają i przeszkadzają w naszym portfelu. Realne oszczędzanie czy segregowanie pieniędzy przez dzieci będzie bardzo dobrą zabawą, ale też pozwoli wyrobić pozytywne nawyki.

Jak uczyć nastolatków zarządzania pieniędzmi

Jeśli nasze pociechy są już nastolatkami, jest to najlepszy czas, aby pokazać im rzeczywiste, realne i praktyczne funkcjonowanie pieniędzy w życiu. Z pewnością będzie to też dużo bardziej atrakcyjne niż teoretyczne pogadanki i dużo bardziej zaciekawi młode osoby.

Pierwszym sposobem na to jest założenie dziecku konta bankowego. Można je założyć młodym osobom, które mają już 13 lat. Konto takie posiadają bardzo szeroką kontrolą rodzicielską łącznie z autoryzacjami przelewów czy wglądem w wyciągi oraz nakładaniem limitów transakcji. Jest to jednak bardzo dobre rozwiązanie, które pomaga praktycznie i w najlepszy sposób nauczyć dzieci zarządzania pieniędzmi oraz bankowości. Założenie konta nastolatkom będzie też bardzo atrakcyjne dla nich, gdyż będą mogły posiadać własną kartę płatniczą czy dokonywać transakcji telefonem i wpłacać oraz wypłacać pieniądze z banku. Będzie to dużo bardziej zachęcające i pouczające niż pokazywanie działania wszystkich mechanizmów na przykładzie konta rodzica.

Inne sposoby nauki zarządzania finansami

Kolejnym sposobem na naukę finansów jest podsumowaniem młodym osobom materiałów o tematyce finansowej, ale, które są przygotowane w atrakcyjny sposób. Z pewnością będą do podcasty czy kanały na YouTube, z których dziecko dużo szybciej i atrakcyjniej dowie się najważniejszych rzeczy związanych z finansami. Jest to dużo lepsze rozwiązanie niż książki czy teoretyczne pogadanki i przyniesie z pewnością lepsze rezultaty. Młodym osobom możemy przedstawiać również zagadnienia związane z walutami zagranicznymi. Ciekawym pomysłem jest zbieranie poszczególnych banknotów różnych walut lub kupowanie serii edukacyjnych związanych z pieniędzmi. Będzie to zarówno ciekawe hobby i zajęcie dające sporą wiedzę.

Korzystnym obopólnie sposobem nauki finansów młodzieży będzie również przekazywanie im do płacenia rachunków. W ten sposób rodzice zaoszczędzą czas potrzebny na wizytę na poczcie lub w banku albo wykonanie przelewu internetowego, a dla młodej osoby będzie to ważne zadanie, pozwalające poczuć się dorosłym. Są to małe obowiązki, które łagodnie wprowadzą dziecko w świat zarządzania pieniędzmi i odciążą nieco rodziców.

Nauka finansów młodych osób to nie tylko pokazywanie jak działają w praktyce, ale także wyrabianie pozytywnych nawyków. W ten sposób możemy nauczyć ich np. oszczędzania czy racjonalnego zarządzania pieniędzmi. Dobrym pomysłem będzie podwojenie oszczędności, które uzbiera dziecko czy przekazywanie młodej osobie kieszonkowego, aby samodzielnie mogło zarządzać pieniędzmi w danym miesiącu lub tygodniu. Rygorystyczne przestrzeganie limitów kieszonkowego pozwoli nauczyć dziecko szacunku do pieniądza oraz jego mądrego wydawania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź swoją zdolność kredytową

Zanim złożysz wniosek o kredyt sprawdź swoje możliwości spłaty. Oszacowanie zdolności kredytowej z naszą pomocą jest bezpłatne, a może znacząco ułatwić Ci starania o kredyt. Zweryfikujemy o jak wysoki kredyt możesz się starać, jak wysoką ratę jesteś w stanie spłacać oraz gdzie złożyć wniosek, aby nie narażać się na decyzję odmowną.

PRZEJDŹ DO KALKULATORA