Kredito > Kredyty bez zdolności > Jak obniżyć ratę kredytu? Kompleksowy poradnik

Jak obniżyć ratę kredytu? Kompleksowy poradnik

Ekspert Kredito

W ciągu ostatnich kilku lat wielokrotnie musieliśmy dokonywać zmian w naszym prywatnym budżecie. Kryzys wywołany pandemią i wzrastający poziom inflacji przełożyły się także na zmiany w oprocentowaniu kredytów. Niestety, dla wielu osób podwyżki stóp procentowych oznaczały nawet kilkukrotny wzrost miesięcznych rat. Podejmując starania o pożyczkę bankową, musimy liczyć się z pewnym ryzykiem. Jednak żaden z kredytobiorców nie spodziewał się aż takich komplikacji. Coraz częściej pojawia się zatem pytanie: jak obniżyć ratę kredytu? Czy istnieje na to szansa?

Jak obniżyć raty kredytów? Czy to możliwe?

Jeśli zastanawiasz się, jak obniżyć ratę kredytu, zapewne doskwierają ci wątpliwości, czy jako klient banku masz prawo wnioskować o to już po podpisaniu umowy. Nic w tym dziwnego — starania o pożyczkę często trwają tygodniami i wiążą się z wieloma formalnościami. Dlatego postanowienia banku wydają nam się być nienaruszalne. Aby proces przebiegł sprawniej, możesz skorzystać z pomocy doradców kredytowych. Rzetelne porady gwarantuje swoim klientom firma Kredito — dzięki niej szybciej znajdziesz optymalną ofertę. Nie zmienia to jednak faktu, że proces starań o kredyt wymaga cierpliwości i dokładnego zaplanowania swojego budżetu. Wiele zależy także od wewnętrznych procedur wybranego przez nas banku. W każdej umowie kredytowej muszą bowiem znaleźć się szczegółowe warunki porozumienia, takie jak:

 • okres kredytowania,
 • cel i kwota pożyczki,
 • regulacje dotyczące zmian wysokości prowizji, opłat i oprocentowania,
 • koszty windykacji,
 • harmonogram spłaty pożyczki,

a także inne niezbędne informacje i oświadczenia. 

W dzisiejszych czasach większość osób sprawdza jednak przede wszystkim, jak obliczyć wzrost raty kredytu w dobie kryzysu. Zmniejszenie cyklicznych zobowiązań wydaje nam się niemożliwe. Okazuje się jednak, że istnieją wiarygodne sposoby, aby tego dokonać.

Jak obniżyć raty kredytów? Sprawdzone sposoby

Pytanie o to, jak obniżyć ratę kredytu, jest całkowicie zasadne. Trudności w jego spłacie często nie zależą od nas. Nawet osoby, które świetnie zaplanowały swoje wydatki przed złożeniem wniosku o pożyczkę, mogą nie radzić sobie z obecnymi podwyżkami stóp procentowych. Co więcej, w okresie spłaty zobowiązań możemy napotkać nieprzewidziane problemy i wypadki, takie jak utrata stałego źródła dochodu lub choroba.

Istnieje kilka sposobów na to, jak obniżyć ratę kredytu. Klienci banków najczęściej decydują się na:

 • kredyt konsolidacyjny,
 • skorzystanie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców,
 • przerwę w spłacie zobowiązania (tzw. wakacje kredytowe),
 • refinansowanie kredytu,
 • renegocjację umowy kredytowej, znaną również jako restrukturyzację kredytu.

To, którą metodę na obniżenie raty kredytu wybierzesz, zależy przede wszystkim od twojej indywidualnej sytuacji. Czasami płynność finansową i domowy budżet ratuje połączenie kilku zobowiązań w jedno (konsolidacja), innym razem odroczenie terminu spłaty pożyczki. W tym przypadku również możesz poprosić o pomoc doradcę kredytowego. Powinieneś jednak dokładnie przemyśleć swoją decyzję i jej ewentualne konsekwencje. Dlaczego? Wyjaśnijmy to na przykładzie restrukturyzacji kredytu.

Jeśli klient banku zastanawia się, jak obniżyć ratę kredytu, prędzej czy później natrafi na informację o możliwości renegocjacji zawartej z instytucją umowy. Najczęściej obejmuje ona zmianę okresu spłaty zobowiązania. Wydłużając go, jesteśmy w stanie zmniejszyć miesięczne raty kredytu. Wiele osób zapomina jednak o tym, że wydłużenie okresu spłaty oznacza jednocześnie wzrost kosztów kredytu, ponieważ dodatkowe raty wiążą się z dodatkowymi odsetkami.

Inny przykład to krótkoterminowa przerwa w spłacie zobowiązania, zwana potocznie wakacjami kredytowymi. W zależności od ustaleń z bankiem i odgórnie narzuconych zasad zazwyczaj umożliwia ona zawieszenie płatności na okres od dwóch do sześciu rat. Wniosek możesz złożyć w formie online. Kiedy wyznaczony termin upłynie, klient powraca do cyklicznych płatności. Natomiast raty, które pominął, reguluje później. Ostatecznie termin spłaty wydłuża się, na przykład o dwa miesiące, jednak koszt kredytu nie ulega zwiększeniu. To bardzo korzystna propozycja, pod warunkiem że przez kilka miesięcy jesteś w stanie poprawić swoją sytuację finansową.

Sam widzisz — sposobów na to, jak obniżyć ratę kredytu, istnieje kilka. Należy jednak umiejętnie dostosować wybór do własnych potrzeb. Warto również pamiętać, że procedury mogą różnić się w zależności od rodzaju pożyczki.

Jak obniżyć ratę kredytu gotówkowego?

Zanim przejdziemy do rozwiązań charakterystycznych dla kredytu gotówkowego, warto wspomnieć o tym, że sposobów na obniżenie kosztów pożyczki bankowej warto szukać jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt w konkretnej instytucji. Kluczowe jest oczywiście zapoznanie się z poszczególnymi ofertami dostępnymi na rynku i porównanie ich. Jeśli już wcześniej brałeś kredyt w jednym z banków, sprawdź, czy nie przygotował on dla swoich stałych klientów specjalnych, korzystnych warunków kredytowania.

Przypuśćmy jednak, że dokładnie prześledziłeś wszystkie formalności, zanim zaciągnąłeś pożyczkę, a trudności z jej spłatą pojawiły się dopiero później. Z tego powodu harmonogram płatności, który wcześniej wydawał się optymalny, stał się niemożliwy do zrealizowania. Na dodatek martwisz się, o ile wzrośnie rata kredytu gotówkowego, jeśli dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych. Co zatem możesz zrobić? Jak obniżyć ratę kredytu gotówkowego?

 1. Podejmij z bankiem negocjacje, dotyczące warunków umowy. Jeśli twoja sytuacja ekonomiczna uległa pogorszeniu, możesz złożyć stosowny wniosek, aby ustalić nowe warunki spłaty kredytu. Masz wówczas szansę uzyskać między innymi wydłużony termin spłaty, co łączy się ze zmniejszeniem rat. Jeśli zastanawiasz się, jak obniżyć ratę kredytu, musisz jednak wiedzieć, że piśmienna prośba może skutkować również zmianą oprocentowania ze zmiennego na stałe. To cenne zabezpieczenie w dobie idących w górę stóp procentowych.
 2. Dowiedz się, czy bank, w którym zaciągnąłeś kredyt, nie przewiduje obniżek kosztów pożyczki w związku z pozyskaniem nowych klientów lub sprzedażą kolejnych produktów. Jak obniżyć ratę kredytu w ten sposób? Niektóre instytucje podejmą z tobą negocjacje, jeśli zdecydujesz się związać z nimi dodatkowym rachunkiem bankowym.
 3. Przeanalizuj swoją umowę kredytową, aby sprawdzić koszt refinansowania pożyczki. To nic innego jak zamiana kredytu na tańsze zobowiązanie w innym banku. Może się jednak okazać, że operacja jest zbyt droga, a w konsekwencji — nieopłacalna.
 4. Zaciągnąłeś kilka pożyczek? Sposobem na to, jak obniżyć ratę kredytu, może być ich konsolidacja. Jedno zobowiązanie oznacza komfortowy okres spłaty i raty kredytu dostosowane do twoich możliwości.
 5. Umów się na konsultacje z przedstawicielem firmy Kredito, aby poznać rozwiązanie optymalne w twojej sytuacji.

O ile wzrośnie rata kredytu gotówkowego w najbliższych miesiącach? Niestety, tego nie możesz być pewien. Co prawda najświeższe przewidywania ekspertów wypadają korzystnie względem kredytobiorców, jednak sytuacja na rynku dynamicznie się zmienia. Aby czuć się bezpiecznie, już teraz zastanów się, jak obniżyć ratę kredytu.

Jak obniżyć raty kredytu hipotecznego?

Rosnący gwałtownie WIBOR spowodował, że osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny, muszą zmagać się z niemal 50% wzrostem rat. Oznacza to bardzo wysokie kwoty miesięczne, na których spłatę nie stać wielu z nas. Dlatego sprawdźmy, jak zmniejszyć ratę kredytu hipotecznego.

 1. Zapoznaj się z warunkami uzyskania środków z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
 2. Skorzystaj z możliwości zamrożenia raty kredytu hipotecznego — to nic innego jak wspomniane wcześniej wakacje kredytowe. Pamiętaj, że to rozwiązanie nie spowoduje naliczenia dodatkowych odsetek przez bank.
 3. Negocjuj z bankiem warunki zawartej umowy. W przypadku kredytu hipotecznego możesz wnioskować o obniżenie marży. Przygotowanie tego pisma nie należy do łatwych zadań, jednak warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z dostępnymi w Internecie wzorami i przykładową argumentacją. Możliwe jest także wydłużenie okresu spłaty — pamiętaj jednak o tym, że wówczas koszt kredytu wzrośnie.
 4. W ramach negocjacji możesz postarać się o rezygnację z ubezpieczenia, które obejmuje umowa kredytowa. Dlaczego warto to zrobić? Ubezpieczenia w banku są zazwyczaj o wiele droższe niż te, które możemy wykupić samodzielnie. To nie tylko sposób na to, jak obniżyć ratę kredytu, ale także na spore oszczędności.
 5. Kolejną możliwością jest wcześniejsza spłata części zobowiązania. Najczęściej zakładamy, że osoby, które zastanawiają się, jak obniżyć ratę kredytu, napotkały problemy finansowe. W wielu przypadkach to prawda. Jednak niektórzy kredytobiorcy obawiają się po prostu dalszego wzrostu stóp procentowych lub pogorszenia się ich sytuacji finansowej w przyszłości. Jeśli mogą sobie na nią pozwolić, nadpłata będzie wówczas dobrym rozwiązaniem. Umożliwi ona bowiem obniżenie raty kredytu. Warto skorzystać z kalkulatorów online, aby dowiedzieć się, ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić dzięki takiemu działaniu.

Wysokość raty kredytu w najbliższym czasie z pewnością niejednokrotnie ulegnie zmianie z przyczyn niezależnych od ciebie. Rozważ zatem czynniki, na które masz wpływ i zabezpiecz swoje finanse. Poniżej podpowiadamy, jak podjąć rozmowy z bankiem.

Jak negocjować z bankiem obniżenie raty kredytu?

Procedurę negocjacji umowy kredytowej możesz przeprowadzić w formie online. W wielu przypadkach lepiej sprawdzi się jednak osobista wizyta w banku. Wówczas dowiesz się więcej o tym, jak obniżyć ratę kredytu. Zamiast otrzymać jedną, gotową ofertę, którą możesz zaakceptować lub odrzucić, porozmawiasz z przedstawicielem instytucji i wyjaśnisz mu swoją sytuację. Jeszcze lepszym pomysłem będzie nawiązanie kontaktu z doradcą kredytowym. Jego specjalnością nie jest bowiem sprzedaż konkretnych produktów, lecz rozwiązywanie trudnych sytuacji finansowych klientów. Jeśli ostatecznie podejmiesz decyzję o restrukturyzacji kredytu, musisz złożyć w banku odpowiedni wniosek.

Prośba o obniżenie raty kredytu gotówkowego — co powinna zawierać?

Poszukując informacji na temat tego, jak obniżyć ratę kredytu oraz czy warto złożyć w banku wniosek o restrukturyzację, spotkałeś się zapewne ze stwierdzeniem, że nie każdą prośbę bank rozpatruje pozytywnie. To prawda, odmowa może się zdarzyć, ponieważ decyzja przedstawiciela instytucji finansowej zależy od wielu czynników, takich jak twoja historia kredytowa. Pamiętaj jednak, że właścicielom banku zależy przede wszystkim na tym, abyś spłacił zobowiązanie. Dlatego jeśli udowodnisz, że znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej, w większości przypadków negocjacje będą możliwe.

W Internecie bez trudu znajdziesz wzór pisma o zmniejszenie rat kredytu. Wniosek ten powinien zawierać przede wszystkim:

 • dane osobowe klienta,
 • numer umowy kredytowej,
 • rzetelną argumentację prośby o obniżenie raty kredytu.

Ostatni punkt zazwyczaj sprawia kredytobiorcom najwięcej trudności. Jednak jeśli interesuje cię to, jak obniżyć ratę kredytu, musisz wiedzieć, że podstawą do pozytywnego rozpatrzenia twojego wniosku jest właśnie jego wiarygodne uzasadnienie. Opisz przyczyny, które skłoniły cię do złożenia pisma i zadbaj o stosowne załączniki. Mogą to być na przykład dokumenty, potwierdzające twoją aktualną sytuację finansową. W ten sposób zwiększysz swoje szanse.

Pamiętaj, że powyższe wskazówki dotyczą próśb o obniżenie raty kredytu gotówkowego. W przypadku kredytu hipotecznego klienci najczęściej składają wniosek o obniżenie marży, a ten wygląda już nieco inaczej. Wówczas warto wskazać, chociażby na oferty innych banków, jeśli są one korzystniejsze od umowy, którą zawarłeś.

O ile obniży się rata kredytu po negocjacjach?

Klienci, którzy rozważają podjęcie negocjacji z bankiem, często zastanawiają się, o ile obniży się rata kredytu. Niestety jedynym sposobem, aby się tego dowiedzieć, jest rozmowa z przedstawicielem banku i dopełnienie formalności. Ostateczna stawka zależy bowiem od wielu czynników — nie tylko od kwoty kredytu, ale także od twojej indywidualnej sytuacji. Pamiętaj jednak, że część spośród wymienionych w tym artykule rozwiązań może zabezpieczyć cię również przed wzrostem rat kredytu w przyszłości. Ponadto jeśli znalazłeś się w trudnej sytuacji, z pewnością chcesz odzyskać płynność finansową. Dowiadując się, jak obniżyć ratę kredytu i podejmując odpowiednie działania, możesz zbliżyć się do celu.

Kiedy kredyty zaczną spadać po wniesieniu przez nas prośby?

Jeśli złożymy w banku wniosek o obniżenie raty kredytu, proces jego rozpatrywania nie powinien przekroczyć 30 dni. Niekiedy odbywa się to już w ciągu tygodnia. Jednak odpowiedź na, to kiedy twoje raty zaczną maleć, jest o wiele trudniejsza. Zależy to od decyzji podjętej przez instytucję. Sama procedura restrukturyzacji może chwilę potrwać. Dobra informacja jest jednak taka, że banki zazwyczaj nie pobierają za nią dodatkowych opłat — koszty dotyczą jedynie złożenia wniosku i wykonania aneksu. Niestety, niektóre instytucje wymagają wniesienia opłaty za każdorazową zmianę warunków umowy. Warto to zweryfikować, zanim wybierzemy sposób, w jaki obniżymy ratę kredytu.

Dlaczego warto obniżyć ratę kredytu?

Powodów ku temu, aby obniżyć ratę kredytu, możemy wyróżnić wiele. Najważniejsze spośród nich jest odzyskanie płynności finansowej oraz uniknięcie wszelkich nieprzyjemności związanych z sytuacją, w której nie uda nam się spłacić pożyczki na czas. Podejmując negocjacje z bankiem, zdobywamy również cenne doświadczenie, które może przydać nam się w przyszłości. Sporządzenie wniosku o zmniejszenie raty kredytu wymaga od nas bowiem zapoznania się z wieloma przepisami i formalnościami, a także dokładnego zorientowania się w sytuacji rynkowej.

Jak obliczyć raty kredytu?

W obliczu gwałtownych zmian, które zachodzą na rynku finansowym, z pewnością przyda ci się narzędzie, dzięki któremu wyliczysz raty kredytu. Możesz skorzystać z dostępnych wzorów i pomocy doradcy kredytowego lub przedstawiciela banku, jednak najszybszym i najprostszym rozwiązaniem jest użycie kalkulatora online. To darmowe narzędzie, z którego możesz skorzystać, gdy tylko tego potrzebujesz.

Teraz już wiesz, jak obniżyć ratę kredytu i w jaki sposób negocjować z bankiem. Zacznij działać już dziś i uwolnij się od rosnących zobowiązań!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź swoją zdolność kredytową

Zanim złożysz wniosek o kredyt sprawdź swoje możliwości spłaty. Oszacowanie zdolności kredytowej z naszą pomocą jest bezpłatne, a może znacząco ułatwić Ci starania o kredyt. Zweryfikujemy o jak wysoki kredyt możesz się starać, jak wysoką ratę jesteś w stanie spłacać oraz gdzie złożyć wniosek, aby nie narażać się na decyzję odmowną.

PRZEJDŹ DO KALKULATORA