Kredito > Finanse osobiste - porady > Na czym polega refinansowanie kredytu?

Na czym polega refinansowanie kredytu?

Ekspert Kredito

Sytuacja na rynku kredytowym dynamicznie się zmienia. Każdy bank dysponuje bowiem własną ofertą produktów. Ta, którą przedstawia danemu klientowi, zależy zarówno od jego możliwości spłaty pożyczki, jak i od polityki instytucji. W związku z tym może się zdarzyć, że zaciągniemy niekorzystną dla nas — na przykład pod względem okresu kredytowania i wysokości rat — pożyczkę. To z kolei często prowadzi do utraty płynności finansowej. Jak pozbyć się niewygodnych długów i czy refinansowanie kredytu to rozwiązanie naszych problemów?

Refinansowanie kredytu — co to jest?

Przyczyn, dla których dana oferta kredytowa może okazać się dla nas niekorzystna, istnieje wiele. Po pierwsze, nie wszyscy klienci bankowi to wykształceni ekonomiści. Jeśli staramy się o kredyt, zazwyczaj próbujemy co prawda wykonać samodzielnie choćby drobny research. Czasami postanawiamy jednak zaufać pracownikowi instytucji i nie wychodzimy na tym dobrze. Po drugie, na rynku kredytowym z roku na rok zachodzą zmiany. Może się okazać, że kredyt, który zaciągnęliśmy kilka lat temu, obecnie nie spełnia naszych oczekiwań. Zastanawiamy się wówczas, dlaczego płacimy tak wysokie raty i dlaczego osoby, które zdecydowały się na pożyczkę niewiele później niż my, otrzymały lepsze warunki jej spłaty? Rozwiązaniem okazuje się wówczas refinansowanie kredytu. Co to znaczy?

Kredyt refinansowy to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Jeśli słyszałeś kiedyś o zjawisku konsolidacji zobowiązań, z pewnością łatwiej będzie ci zrozumieć refinansowanie kredytu. Polega ono na tym, że w wybranym banku zaciągamy nowy kredyt na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest fakt, że nowe warunki kredytowe zostaną lepiej dostosowane do twoich potrzeb i możliwości, a także do zmian, które w ostatnich latach dokonały się na rynku. Możesz na przykład wydłużyć okres kredytowania, a tym samym znacznie zmniejszyć miesięczną ratę.

Refinansowanie kredytu — w jaki sposób można się o nie ubiegać?

Jeśli rozważamy kredyt refinansowy, musimy przygotować się na procedury podobne do tych, które mają miejsce w przypadku starań o inne rodzaje pożyczek. Refinansowania kredytu dokonamy w banku, dlatego musimy złożyć do instytucji odpowiedni wniosek. Jej przedstawiciele przeanalizują naszą zdolność kredytową, ewentualne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej i Krajowym Rejestrze Długów, oraz dochody i ogólną sytuację finansową. Podejmowane kroki służą ocenie ryzyka kredytowego, a także wystosowaniu odpowiedniej oferty w kierunku klienta.

Musisz jednak wiedzieć, że refinansowanie kredytu jest nieco bardziej skomplikowane niż udzielanie standardowej pożyczki. Jeśli nie zadbasz o odpowiednie uzasadnienie swojego wniosku, może on zostać odrzucony przez bank. Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych doradców z firmy Kredito. Pomagają oni swoim klientom na wiele sposobów — wspólnie wybierzecie najlepszą ofertę kredytową i skompletujecie dokumentację, niezbędną w przypadku starań o najtańszy kredyt refinansowy.

Jak przebiega refinansowanie kredytu?

Refinansowanie kredytu oznacza, że przenosisz swoją pożyczkę do innej instytucji. Poprzednie zobowiązanie w całości spłaca wybrany przez ciebie bank, a ty wywiązujesz się z warunków nowej, korzystniejszej umowy przez ustalony okres.

Refinansowanie kredytu z definicji powinno pomóc ci w odzyskaniu płynności finansowej. Aby tak się stało, dokładnie przeanalizuj zapisy starej i nowej umowy. Może się bowiem zdarzyć, że przeniesienie kredytu bez odpowiedniego przygotowania spotka się z przykrymi dla klienta konsekwencjami. Niektóre banki przewidują na przykład dodatkowe opłaty związane ze wcześniejszą spłatą pożyczki. Jeśli umowa, którą zawarłeś jako pierwszą, pozwala na bezproblemową zmianę wierzyciela, zachowaj ostrożność, podejmując nowe zobowiązanie. Dokładnie sprawdź przede wszystkim całkowite koszty uzyskania kredytu i wysokość prowizji.

Kto może sięgnąć po refinansowanie kredytu?

Zastanawiasz się: refinansowanie kredytu — co to jest i czy to rozwiązanie jest odpowiednie dla mnie? Cóż, kredyt refinansowy jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, które nie są zadowolone z warunków zawartej umowy kredytowej i wiedzą, że mogą uzyskać lepszą ofertę. Natomiast to, czy wybrany bank przyzna ci zobowiązanie, zależy przede wszystkim od tego, czy spełnisz jego wymogi. Proces refinansowania dotyczy najczęściej kredytów hipotecznych, chociaż chętnych do odnowienia kredytów gotówkowych również nie brakuje. Z pewnością warto próbować — nie zapominaj przy tym o możliwym wsparciu ze strony doradców zatrudnionych w Kredito.

Najtańszy kredyt refinansowy — od czego zależy jego koszt?

Jak już wspomnieliśmy, refinansowanie kredytu musi ci się opłacać. Inaczej zmiana instytucji finansowej przysporzy ci tylko kłopotów związanych z dokumentacją i analizami, a na domiar złego zabierze twój czas. Dlatego musisz pamiętać, że na koszt kredytu refinansowego składają się również ewentualne opłaty dodatkowe związane ze zmianą banku. Mowa tutaj przede wszystkim o wspomnianej już opłacie za wcześniejszą spłatę zobowiązania, zabezpieczeniu nowego kredytu oraz o prowizji. Jednak w przypadku niektórych osób może się okazać, że nawet dodatkowa opłata rzędu np. 1000 zł będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwoli im na uzyskanie lepszych długoterminowych warunków kredytowania.

Refinansowanie kredytu — kalkulator

Jeśli rozważasz refinansowanie kredytu, pomocne mogą okazać się narzędzia online. Znajdziesz je pod hasłem „refinansowanie kredytu kalkulator”. Zazwyczaj operacja wymaga wprowadzenia następujących danych: wysokości aktualnego zadłużenia, marży i prowizji, oprocentowania nowego i obecnego kredytu, a także pozostałego okresu spłaty. Umożliwia ona porównanie dostępnych ofert kredytowych.

Jak rozsądnie wziąć kredyty refinansowe?

Pamiętaj, żeby dokładnie przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”, wynikające z refinansowania kredytu. Na ogół przyjmuje się, że kredyt refinansowy ma sens, jeśli znajdziemy ofertę charakteryzującą się niższą marżą. Należy jednak wziąć pod uwagę, że żyjemy w trudnych czasach — wszyscy zmagamy się z szalejącą inflacją i zmiennością stóp procentowych. Prowadzenie banku to natomiast biznes jak każdy inny. Dlatego musisz nastawić się na to, że jego właściciele i przedstawiciele będą chcieli jak najwięcej zarobić, podobnie jak ty zaoszczędzić. Zanim podejmiesz decyzję o refinansowaniu kredytu, dokładnie przeanalizuj:

  • zapisy obecnej umowy kredytowej,
  • sytuację na rynku finansowym i kredytowym,
  • oferty poszczególnych banków,
  • własną sytuację finansową,
  • możliwe zyski i straty,
  • możliwość uzyskania pomocy ze strony doradców kredytowych.

Te działania pozwolą ci na kontrolowanie budżetu i spłatę kredytu w korzystnych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź swoją zdolność kredytową

Zanim złożysz wniosek o kredyt sprawdź swoje możliwości spłaty. Oszacowanie zdolności kredytowej z naszą pomocą jest bezpłatne, a może znacząco ułatwić Ci starania o kredyt. Zweryfikujemy o jak wysoki kredyt możesz się starać, jak wysoką ratę jesteś w stanie spłacać oraz gdzie złożyć wniosek, aby nie narażać się na decyzję odmowną.

PRZEJDŹ DO KALKULATORA