Prowadzenie finansów osobistych nie jest wbrew pozorom prostym procesem, jakim może się wydawać. Zarządzanie własnymi pieniędzmi jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem, które warto wykonywać w przemyślany oraz usystematyzowany sposób. Aby to robić, należy poznać wszystkie podstawowe informacje dotyczące finansów osobistych, a także nieco więcej wiedzieć odnośnie zarządzania pieniędzmi. W tym artykule poruszamy najważniejsze kwestie, z jakimi mamy do czynienia na co dzień, podpowiadamy jak w podstawowy sposób uregulować i uporządkować finanse, jak nimi skutecznie zarządzać oraz dlaczego warto to robić.
Najpierw uporządkuj finanse osobiste
Odpowiedzialne prowadzenie finansów powinniśmy zacząć od uporządkowania wszystkich kwestii związanych z naszymi środkami osobistymi. Ułatwi to znacznie wszystkie dalsze kroki oraz pozwoli efektywnie zarządzać naszymi pieniędzmi. Pierwszą czynnością, jaką zrobimy, powinno być zatem skompletowanie dokumentacji finansowej, czyli dokumentów związanych z naszymi wydatkami, przychodami czy zobowiązaniami. Gdy już zbierzemy w jednym miejscu wszystkie dokumenty, powinniśmy je zamienić na jedną formę, czyli elektroniczną lub papierową. Często płacimy rachunki naprzemiennie zarówno fizycznie jak i cyfrowo, a także w różny sposób załatwiony nasze kwestie finansowe. Przekonwertowanie wszystkich dokumentów na jeden typ pomoże nam utrzymać ciągłość archiwum oraz ułatwi ich przeglądanie. W tym celu możemy wydrukować rachunki cyfrowe, aby dołączyły do tych już istniejących lub zeskanować dokumenty do postaci cyfrowej i prowadzić naszą małą księgowość elektronicznie. Podczas segregowania dokumentacji powinniśmy przejrzeć całą historię wszystkich naszych zobowiązań tak, aby mieć aktualną wiedzę i pogląd na historyczne dane. Dokumentację powinniśmy segregować konkretnymi markami lub bankami albo zobowiązaniami i konkretnymi sprawami finansowymi oraz posegregować je chronologicznie.
Wybierz konta, karty, abonamenty i wydatki których potrzebujesz
Drugim krokiem gdy posiadamy już uporządkowaną dokumentację finansową, jest wybranie tych produktów bankowych i finansowych, które rzeczywiście są nam potrzebne. Z czasem gromadzimy wokół siebie wiele nieużywanych lub niepotrzebnych produktów finansowych, które posiadamy z przyzwyczajenia, a które jedynie utrudniają nam prowadzenie naszych finansów osobistych i generują dodatkowe koszty.
Aby uporządkować nasze finanse osobiste, należy przeprowadzić rewizję wszystkich produktów finansowych. Co to oznacza w praktyce? Będzie to przejrzenie wszystkich kont bankowych, posiadanych kart kredytowych, abonamentów czy innych wydatków, które płacimy cyklicznie. Następnie należy zastanowić się nad sensem posiadania każdego z nich i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy i w jakiej ilości korzystamy z danego abonamentu lub produktu bankowego. Jeśli posiadamy np. internetowy abonament wideo czy wiele kart kredytowych generujących jedynie opłaty roczne powinniśmy zamknąć te wszystkie zobowiązania i produkty finansowe, z których nie korzystamy. Znacznie ułatwi to prowadzenie finansów i rozliczanie się oraz pomoże rocznie zaoszczędzić nawet bardzo dużo środków
Prowadź budżet domowy
Kolejnym krokiem, aby uporządkować nasze finanse osobiste i prowadzić je w usystematyzowanie sposób, jest stworzenie budżetu domowego. Budżet taki przypomina rozliczenie firmowe lub budżet państwa, ale jest po prostu prowadzony w odniesieniu do naszych finansów osobistych i wydatków rodziny. Budżet taki może prowadzić każda osoba niezależnie od tego czy jest singlem czy zarządza finansami wieloosobowej rodziny. Budżet domowy to inaczej zestawienie wszystkich przychodów oraz wydatków w danym miesiącu. Prowadzi się go i tworzy w miesiącu poprzedzającym ten właściwy, aby pierwszego każdego miesiąca był gotowy do wykonania na bieżący miesiąc. Budżet domowy w praktyce to spisanie w jednej kolumnie przychodów, a w drugiej wydatku i świadome rozdysponowanie ich w taki sposób, aby pieniądze zostały wydane efektywnie. Prowadzenie budżetu domowego pomaga opłacić nam w pierwszej kolejności wszystkie ważniejsze wydatki i zapobiega sytuacji, w której wydamy środki na mniej ważne rzeczy, a zabraknie ich na te istotne. Prowadzenie budżetu to także możliwość lepszego zarządzania finansami i spełnienia wielu swoich celów czy marzeń — co nie byłoby możliwe przy wydawaniu pieniędzy bez rozplanowania, gdyż w takich sytuacjach wydajemy je w niekontrolowany sposób. Prowadzenie budżetu domowego daje komfort psychiczny, a także pozwala unikać zadłużeń i regulować w pierwszej kolejności wszystkie najważniejsze wydatki. Budżet taki możemy prowadzić zarówno w wersji elektronicznej jak i papierowej, a kluczem do sukcesu jest jego przestrzeganie. Jeśli będziemy robili to z dobrze z zaplanowanymi wydatkami miesięcznymi, nie grożą nam żadne kłopotliwe sytuacje, w których zabraknie nam pieniędzy na poszczególne wydatki.
Jeśli pożyczasz pieniądze rób to niskokosztowo
Bardzo ważnym aspektem prowadzenia finansów osobistych każdego człowieka jest pożyczanie pieniędzy. Każda osoba w swoim życiu robi to nieraz na mniejsze lub większe cele. Pożyczanie pieniędzy jest bardzo ważne ze względu na oprocentowanie, które dodatkowo nas zadłuża i które jest opłatą za możliwość szybszej realizacji celu. Jeśli zatem chcemy pożyczać pieniądze, warto robić to w konkretny korzystny dla nas sposób, aby nie płacić zbyt wysokich odsetek i nie tracić na pożyczaniu pieniędzy zbyt wielu ośrodków.
Pierwszym najlepszym sposobem pożyczenia pieniędzy jest pożyczenie ich od rodziny i znajomych. Choć może nie jest to najbardziej komfortowe rozwiązanie, jeśli mamy taką możliwość warto pożyczać pieniądze właśnie od nich. Nie będziemy musieli zapłać oprocentowania oraz będziemy współpracować z osobami, którym ufamy, a takie pożyczanie pieniędzy nie niesie ze sobą ryzyka negatywnych zagrożeń.
Jeśli chcemy pożyczyć pieniądze niezależnie, warto zrobić to przez kilka najkorzystniejszych sposobów. Pierwszym z nich jest korzystanie z karty kredytowej. Karty kredytowe są najniżej oprocentowanym sposobem pożyczenia pieniędzy na rynku. Korzystając z nich mamy do dyspozycji nawet blisko dwumiesięczny okres bezodsetkowy, gdzie nie płacimy za pożyczone pieniądze, jeśli zwrócimy je w tym terminie, a jeśli zdecydujemy się pożyczać je na dłuższy okres, RRSO wynosi ok. 8 – 12%. Na podobnej zasadzie działają debety i limity w koncie z tą różnicą, iż nie posiadają one przeważnie okresu bezodsetkowego, a jeśli tak jest, to okres ten wynosi jedynie ok. kilku dni. Plusami tego sposobu pożyczania pieniędzy jest fakt, że pożyczamy je od renomowanego banku, a nie prywatnej firmy pożyczkowej co wpływa na bezpieczeństwo i wiarygodność całej transakcji. Karty kredytowe i limity w koncie wyrabia się, składając wniosek kredytowy poprzez zbadanie naszej zdolności kredytowej i udzielenie nam przez bank konkretnej sumy limitu. Pieniądze z karty lub debetu możemy wykorzystywać na dowolne cele. Jeśli, więc często pożyczamy pieniądze, warto wyrobić sobie jeden z tych produktów finansowych na zapas, aby w razie chęci pożyczenia pieniędzy były one dostępny od ręki.
Pośrednim sposobem pożyczenia pieniędzy pod kątem opłacalności są kredyty bankowe, które są oprocentowane na poziomie od 7 do ok. 30 % RRSO. Nie są już tak elastyczne jak karty kredytowe i limity, chociaż w dalszym ciągu są udzielane przez banki, a więc możemy korzystać ze współpracy z renomowaną instytucją. Najmniej opłacalną formą pożyczania pieniędzy są prywatne pożyczki pozabankowe, które często są oprocentowane na kilkadziesiąt procent RRSO lub nawet więcej. Jeśli nie musimy, nie powinniśmy z nich korzystać.
Zadłużenia
Nieodłączną częścią każdego budżetu domowego i finansów osobistych są zadłużenia. Któż z nas ich nie miał. Posiadając je, należy jednak zwracać na nie szczególną uwagę, aby nie przerodziły się w spiralę zadłużenia, czyli spłacanie jednych zobowiązań kolejnymi nowymi. Nigdy nie można dopuścić do takiej sytuacji nawet za cenę przerwania spłacania danego zadłużenia i zmierzenia się z długiem w niskiej sumie od razu. Ze spirali zadłużenia jest bardzo trudno wejść i posiada ona bardzo wiele negatywnych konsekwencji, które potrafią ciągnąć się przez całe życie. Gdy problemy finansowe dopiero nam zagrażają, możemy skorzystać z konsolidacji, czyli połączenia zobowiązań i obniżenia miesięcznej raty w zamian za dłuższą spłatę. Jeśli nie radzimy sobie z zadłużeniami, warto udać się to doradcy finansowego lub firmy antywindykacyjnej i uzyskać wsparcie. Gdy z kolei wiemy wcześniej, że zbliża się trudna sytuacja finansowa, należy maksymalnie obniżyć wydatki i zrezygnować z tych wszystkich, które nie są nam konieczne do przeżycia i za wszelką cenę starać się przetrwać trudny czas regularnie spłacając wszystkie zobowiązania.
Dlaczego warto posiadać uporządkowane finanse osobiste?
Posiadanie uporządkowanych finansów osobistych oraz odpowiedzialne i świadome zarządzanie nimi jest bardzo ważne dla każdego człowieka. Pieniądze to nieodłączna część życia, która decyduje o wielu rzeczach i kwestiach takich jak możliwości życiowe, poziom naszego aktualnego życia, zabezpieczenie finansowe czy cele do jakich dążymy. Uporządkowanie finansów osobistych oraz prowadzenie ich poprawnie daje nam przede wszystkim komfort psychiczny. Jeśli posiadamy szczegółową wiedzę na temat naszych finansów, możemy też nimi lepiej zarządzać oraz wykorzystywać je efektywniej do spełnienia naszych celów. Dzięki prowadzeniu finansów osobistych w rzetelny sposób, będziemy mogli zatem osiągnąć w życiu więcej i wykorzystać nasze pieniądze do spełnienia marzeń.
Uporządkowane i solidnie prowadzone finanse osobiste zapobiegają też wpadnięciu w zadłużenie, a co za tym idzie, pozwalają uniknąć wielu negatywnych następstw długów, które potrafią ciągnąć się latami. Samo uporządkowanie finansów osobistych i zarządzanie nimi jest bardzo proste oraz możliwe dla każdej osoby, która poświęci jedynie nieco czasu na zapoznanie się z tym tematem. Odpowiednie zarządzanie własnymi pieniędzmi to również wymierne korzyści takie jak możliwość życia na wyższym poziomie czy możliwość realizacji własnych przyjemności i hobby.
Zanim złożysz wniosek o kredyt sprawdź swoje możliwości spłaty. Oszacowanie zdolności kredytowej z naszą pomocą jest bezpłatne, a może znacząco ułatwić Ci starania o kredyt. Zweryfikujemy o jak wysoki kredyt możesz się starać, jak wysoką ratę jesteś w stanie spłacać oraz gdzie złożyć wniosek, aby nie narażać się na decyzję odmowną.
PRZEJDŹ DO KALKULATORA